Σπίτι
>
Προϊόντα
>
Αυτόματη μηχανή κάλυψης
>
|
|
| Τόπος καταγωγής | Σαγκάη, Κίνα |
| Μάρκα | YIMU |
| Πιστοποίηση | CE, SGS |
| Αριθμό μοντέλου | RM100 |
Ορισμένες αποφάσεις παραγωγής καθορίζονται από τα μαθηματικά απόδοσης. Εάν η γραμμή εμφιάλωσής σας γεμίζει 2.500 μπουκάλια την ώρα και το μηχάνημα κάλυψης φτάνει τα 1.500 BPH, δεν εκτελείτε γραμμή παραγωγής — αντιμετωπίζετε ένα σημείο συμφόρησης με συνδεδεμένη μηχανή πλήρωσης.
Το RM100 High-Speed Edition σχεδιάστηκε ακριβώς για αυτό το σενάριο. Όπου το τυπικό RM100 αποδίδει 1.200–2.500 BPH ανάλογα με τη διαμόρφωση της κεφαλής, αυτή η παραλλαγή υψηλής ταχύτητας ωθεί την απόδοση στα 42 μπουκάλια ανά λεπτό — ισοδύναμα με 2.500 μπουκάλια την ώρα — καθιστώντας το τη σωστή επιλογή για συνεχείς γραμμές παραγωγής κρασιού, οινοπνευματωδών ποτών, βρώσιμων ελαίων και σιροπιού.
Το επίπεδο απόδοσης 42 BPM αντιπροσωπεύει ένα συγκεκριμένο επίτευγμα μηχανικής στον περιορισμό ROPP. Τα δεδομένα αναφοράς του κλάδου δείχνουν ότι τα συστήματα κάλυψης διπλής κεφαλής βαθμολογούνται σε "έως 42 bpm – 2.500 bph" για καπάκια αλουμινίου ROPP. Το RM100 High-Speed Edition επιτυγχάνει αυτήν την κατηγορία εξόδου μέσω της αρχιτεκτονικής σύγχρονης κάλυψης διπλής κεφαλής, της ενισχυμένης τροφοδοσίας φιλμ με σερβομηχανισμό και ενός συστήματος ταξινόμησης και τροφοδοσίας καπακιών υψηλότερης χωρητικότητας.
Γιατί τα 42 PPM είναι σημαντικά για τη λειτουργία σας:
Εξαλείφει τη συμφόρηση κάλυψης σε γραμμές πλήρωσης με ταχύτητα 2.000–2.500 BPH
Μειώνει το κόστος κάλυψης ανά μονάδα μέσω της υψηλότερης απόσβεσης απόδοσης
Υποστηρίζει γρήγορη αλλαγή SKU χωρίς να θυσιάζει την ταχύτητα παραγωγής
Διατηρεί την ακρίβεια του νήματος και της ταινίας παραβίασης στη μέγιστη απόδοση
Κρίσιμη διάκριση: Το RM100 High-Speed Edition είναι μια μηχανική μηχανή κάλυψης roll-on, ΟΧΙ μια επαγωγική μηχανή σφράγισης και ΟΧΙ μια τυπική μηχανή βιδωτού πώματος. Παίρνει ένα απλό, χωρίς σπείρωμα καπάκι από αλουμίνιο και σχηματίζει φυσικά τόσο τα σπειρώματα κλεισίματος όσο και τη ζώνη κλοπής που δεν παραβιάζεται στο λαιμό της φιάλης σε μία συνεχή λειτουργία. Ένα τυπικό βιδωτό καπάκι δεν μπορεί να επεξεργαστεί τα απλά κελύφη αλουμινίου που απαιτούν τα πώματα ROPP.
![]()
![]()
| Παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Μοντέλο | Μηχανή κάλυψης μεταλλικών καπακιών υψηλής ταχύτητας RM100 |
| Μέθοδος κάλυψης | Mechanical Roll-on Pilfer Proof (ROPP) |
| Κεφαλές κάλυψης | 4 (Σύγχρονη διπλής κεφαλής) |
| Παραγωγική ικανότητα | 42 τεμ/λεπτό (2.500 BPH) |
| Υλικά Καπακιού | Καπάκια αλουμινίου ROPP (απλά, χωρίς σπείρωμα) |
| Υλικά Μπουκαλιών | Γυαλί (πρωτογενές), PET, PP, PE |
| Απόδοση καπακιού | ≥99% |
| Υλικό μηχανής | SUS 304 από ανοξείδωτο χάλυβα |
| Σύστημα Ελέγχου | PLC + Οθόνη αφής |
| Αυτόματος βαθμός | Πλήρως Αυτόματο |
| Εγγύηση | 2 Χρόνια |
| Πιστοποίηση | CE, SGS, Έκθεση δοκιμής μηχανημάτων |
| Προέλευση | Σαγκάη, Κίνα |
Η καθοριστική ικανότητα του RM100 High-Speed Edition είναι η απόδοση των 42 φιαλών ανά λεπτό — ένα επίπεδο απόδοσης που ταιριάζει με την ανώτερη σειρά συστημάτων κάλυψης ROPP διπλής κεφαλής στη βιομηχανία. Το μηχάνημα χρησιμοποιεί αρχιτεκτονική σύγχρονης κάλυψης διπλής κεφαλής, που σημαίνει ότι δύο μπουκάλια καλύπτονται ταυτόχρονα σε κάθε κύκλο. Σε χρόνο κύκλου περίπου 2,8 δευτερολέπτων, παρέχει 42 πωματισμένα μπουκάλια ανά λεπτό — αρκετά για να συμβαδίζουν με τις γραμμές πλήρωσης και κάλυψης μεγάλου όγκου σε εργασίες κρασιού, οινοπνευματωδών ποτών, βρώσιμων ελαίων.
Ο σχεδιασμός διπλής κεφαλής δεν είναι απλώς ένας πολλαπλασιαστής ταχύτητας. Είναι ένας μηχανισμός διασφάλισης ποιότητας. Μειώνοντας τον αριθμό των κύκλων κάλυψης που απαιτούνται για την επίτευξη της απόδοσης στόχου, το μηχάνημα μειώνει τη αθροιστική φθορά σε κυλίνδρους, ελατήρια και μπλοκ πίεσης — επεκτείνοντας τη διάρκεια ζωής των κρίσιμων εξαρτημάτων διατηρώντας παράλληλα την ακρίβεια του σπειρώματος και της ζώνης παραβίασης στη μέγιστη ταχύτητα.
Το RM100 High-Speed Edition επιτυγχάνει απόδοση ανώτατου ορίου ≥99% — που σημαίνει ότι λιγότερα από 1 στα 100 καπάκια απαιτούν απόρριψη ή εκ νέου επεξεργασία. Στην παραγωγή μεγάλου όγκου, αυτή η ακρίβεια μειώνει άμεσα το κόστος υλικών. Σε 2.500 BPH, ένα ποσοστό απόρριψης ανώτατου ορίου 5% σπαταλά 125 caps την ώρα — πάνω από 1.000 caps ανά οκτάωρη βάρδια. Η απόδοση 99% του RM100 μειώνει σε λιγότερα από 25 καπάκια ανά βάρδια, εξοικονομώντας χιλιάδες καπάκια την εβδομάδα μόνο σε κόστος υλικού.
Η υψηλή απόδοση επιτυγχάνεται μέσω τριών ολοκληρωμένων συστημάτων:
Ο σερβο-ελεγχόμενος τροφοδότης καπακιού παρέχει καπάκια στην κεφαλή κάλυψης με σταθερό προσανατολισμό και χρονισμό
Επεξεργασμένο νήμα ακριβείας και κύλινδροι κλοπής σχηματίζουν το κλείσιμο με ελάχιστη μεταβλητότητα
Οι ρυθμίσεις πίεσης που παρακολουθούνται με PLC εξασφαλίζουν σταθερή εφαρμογή άνω φόρτωσης και πλευρικού φορτίου σε κάθε φιάλη
Το RM100 εκτελεί ολόκληρο τον σχηματισμό κλεισίματος σε μία συνεχή λειτουργία: τοποθετείται το απλό πώμα αλουμινίου, το μπλοκ πίεσης εφαρμόζει ελεγχόμενο φορτίο, οι κύλινδροι σπειρώματος σχηματίζουν τα σπειρώματα του καπακιού πάνω στο προφίλ του γυάλινου λαιμού της φιάλης και οι κύλινδροι κλοπής περνούν τη ζώνη παραβίασης κάτω από τον δακτύλιο ασφάλισης της φιάλης.
Η κεφαλή καλύμματος ROPP χαμηλώνεται αυτόματα πάνω από το μπουκάλι και το κλείσιμο, ασκώντας πίεση που δημιουργεί μια σφράγιση μεταξύ του γυαλιού και του υλικού επένδυσης. Καθώς η κεφαλή καλύμματος περιστρέφεται, ένα σύστημα περιστροφής ελατηρίου αναγκάζει τους κυλίνδρους να κινηθούν προς τα μέσα, παραμορφώνοντας το κέλυφος αλουμινίου στο λαιμό της γυάλινης φιάλης. Οι κύλινδροι με κλωστές και οι κύλινδροι με λουράκια με προστασία από κλοπή έρχονται σε επαφή ακτινικά με την εξωτερική επιφάνεια της ποδιάς του καπακιού για να σχηματίσουν κλωστές και περνούν τον αδιάβροχο δακτύλιο γύρω από το φινίρισμα του μπουκαλιού.
Το RM100 High-Speed Edition χειρίζεται διαμέτρους καπακιού από φ20 mm έως φ40 mm και διαμέτρους φιάλης από φ35 mm έως φ120 mm με ύψη από 50 mm έως 320 mm. Αυτή η σειρά καλύπτει τις πιο κοινές μορφές γυάλινων μπουκαλιών σε συσκευασία κρασιού, οινοπνευματωδών ποτών, βρώσιμων ελαίων και σιροπιού:
Κρασί: Τυπικά γυάλινα μπουκάλια 750 ml με ευρωπαϊκά φινιρίσματα BVS/BVP και πρότυπα νημάτων GPI
Οινοπνευματώδη ποτά: γυάλινα μπουκάλια 750ml, 500ml, 375ml, 200ml
Βρώσιμα Έλαια: Γυάλινες φιάλες 500ml, 1L, 2L
Χημικές ουσίες: Μικρές γυάλινες φιάλες αντιδραστηρίων και διαλύτη
Η ισορροπημένη κεφαλή μοχλού των τεσσάρων τροχών του μηχανήματος συσφίγγει αυτόματα την άκρη του καπακιού — ρυθμίζεται εύκολα και εξασφαλίζει ομαλή, αδιάβροχη ποιότητα κάλυψης. Η συσκευή τοποθέτησης του στομίου φιάλης αυξάνει την ακρίβεια ευθυγράμμισης μεταξύ του στομίου της φιάλης και της κεφαλής καλύμματος, βελτιώνοντας τη χρήση του πώματος και μειώνοντας τα ποσοστά ζημιάς στο καπάκι.
Το RM100 ενσωματώνει ένα πλήρες σύστημα ασφαλείας που περιλαμβάνει κυκλώματα διακοπής έκτακτης ανάγκης, προστατευτικά προστατευτικά, διακόπτες απομόνωσης και κουμπιά εκκίνησης με δύο χέρια. Ο σχεδιασμός είναι ανοιχτός αλλά προφυλαγμένος — επιτρέποντας οπτική επιθεώρηση διατηρώντας παράλληλα την ασφάλεια του χειριστή. Τα πρόσθετα χαρακτηριστικά ασφαλείας περιλαμβάνουν σύστημα "Χωρίς φιάλη – Χωρίς καπάκι" για την αποφυγή εσφαλμένης τροφοδοσίας και σπατάλης καπακιού, καθώς και μηχανισμό συμπλέκτη ασφαλείας που αποτρέπει τη ζημιά από εμπλοκές ή θραύση γυάλινων φιαλών.
Το RM100 High-Speed Edition χρησιμοποιεί σύστημα ελέγχου PLC με διαισθητική διεπαφή οθόνης αφής. Οι χειριστές επιλέγουν μια προκαθορισμένη συνταγή για κάθε μορφή γυάλινης φιάλης — ύψος φιάλης, διάμετρος πώματος, πίεση κυλίνδρου — και το μηχάνημα προσαρμόζει αυτόματα τις παραμέτρους κάλυψης. Η εναλλαγή μεταξύ των SKU προϊόντων διαρκεί λεπτά, όχι ώρες. Δεν απαιτείται μηχανική επαναβαθμονόμηση.
Το RM100 High-Speed Edition πωλείται απευθείας από το εργοστάσιο από τις εγκαταστάσεις παραγωγής του YIMU στη Σαγκάη — εξαλείφοντας εμπορικές εταιρείες, εισαγωγείς και τοπικούς διανομείς που συνήθως προσθέτουν 30–50% στην τελική τιμή. Αυτή η κάθετη ολοκλήρωση προσφέρει χαμηλότερο κόστος εξοπλισμού, ταχύτερη επικοινωνία σχετικά με την προσαρμογή και τα ανταλλακτικά και άμεση πρόσβαση μηχανικής για ενσωμάτωση γραμμής.
Κάθε RM100 High-Speed Edition συνοδεύεται από αναφορά δοκιμής μηχανήματος και εξερχόμενη επιθεώρηση βίντεο. Το μηχάνημα φέρει 2 χρόνια εγγύηση με δωρεάν ανταλλακτικά εντός της περιόδου εγγύησης και εφ' όρου ζωής τεχνική υποστήριξη online και βίντεο.
Η διαδικασία κάλυψης ROPP μετατρέπει ένα απλό καπάκι από αλουμίνιο σε ένα κλείσιμο με σπείρωμα, προφανές για παραβιάσεις μέσω μιας ακριβούς μηχανικής λειτουργίας πολλαπλών σταδίων:
Στάδιο 1 — Τοποθέτηση καπακιού. Ένα απλό, χωρίς σπείρωμα καπάκι αλουμινίου ROPP τοποθετείται στο λαιμό της γυάλινης φιάλης. Το καπάκι κάθεται χαλαρά - δεν έχουν ακόμη σχηματιστεί κλωστές. Ένα συμβατικό αλουμινένιο κάλυμμα με ρολό τοποθετείται πάνω από το φινίρισμα της γυάλινης φιάλης.
Στάδιο 2 — Εφαρμογή ανώτατου φορτίου. Η κεφαλή κάλυψης κατεβαίνει και ένα μπλοκ πίεσης εφαρμόζει ελεγχόμενο φορτίο στο καπάκι. Το τυπικό κάλυμμα ROPP εφαρμόζει περίπου 240 λίβρες άνω φορτίου για να σχηματίσει την αυλάκωση στεγανοποίησης. Το γυάλινο μπουκάλι συγκρατείται και στηρίζεται από το στήριγμα του λαιμού έτσι ώστε να μπορεί να ασκηθεί συμπιεστική δύναμη χωρίς κίνδυνο θραύσης. Ο δακτυλιοειδής δακτύλιος στο μπλοκ πίεσης έρχεται σε επαφή με το εξωτερικό χείλος για να σφίξει την επένδυση σε στενή σχέση στεγανοποίησης με την επιφάνεια σφράγισης της γυάλινης φιάλης.
Στάδιο 3 — Σχηματισμός κυλίνδρου νήματος. Οι κύλινδροι με σπειρώματα έρχονται σε επαφή ακτινικά με την εξωτερική επιφάνεια της ποδιάς του καπακιού για να σχηματίσουν τα νήματα. Οι τυπικοί κύλινδροι νήματος εφαρμόζουν τουλάχιστον 23 λίβρες πλευρικού φορτίου στη μεταλλική φιάλη κατά τη διάρκεια του σχηματισμού νήματος. Οι κύλινδροι χρησιμοποιούν τα νήματα του γυάλινου λαιμού της φιάλης από κάτω ως μαντρέλι. Καθώς η φιάλη και το καπάκι περιστρέφονται, οι κύλινδροι παραμορφώνουν το κέλυφος αλουμινίου προς τα μέσα, σχηματίζοντας νήματα που ταιριάζουν με το προφίλ του γυάλινου λαιμού της φιάλης.
Στάδιο 4 — Σχηματισμός Pilfer Band. Ταυτόχρονα, οι κύλινδροι κλοπής πιέζουν την κάτω άκρη του καπακιού στον δακτυλιοειδή δακτύλιο του γυάλινου μπουκαλιού — τον προεξέχοντα δακτύλιο κάτω από τα νήματα. Η ταινία κλοπής τυπικά τυλίγεται προς τα μέσα σε γωνία περίπου 45 μοιρών. Η ταινία παραμένει προσαρτημένη στο καπάκι κατά το άνοιγμα, σπάζοντας ορατά για να υποδηλώνει παραβίαση.
Στάδιο 5 — Ανάσυρση και απελευθέρωση κυλίνδρου. Μετά το σχηματισμό του νήματος και της ταινίας κλοπής, οι κύλινδροι ανασύρονται, το άνω φορτίο απελευθερώνεται και το πωματισμένο γυάλινο μπουκάλι απελευθερώνεται από τη μηχανή κάλυψης. Το σφραγισμένο μπουκάλι προχωρά στον επόμενο σταθμό και το επόμενο ζεύγος φιαλών εισέρχεται στον σταθμό κάλυψης διπλής κεφαλής.
Τα ελαττώματα καλύμματος ROPP σπάνια προκαλούνται μόνο από το μηχάνημα. Οι διαστάσεις του καπακιού, το πάχος αλουμινίου, το φινίρισμα του γυάλινου λαιμού της φιάλης, η τοποθέτηση του δοχείου, η κατάσταση του κυλίνδρου και οι ρυθμίσεις γραμμής παραγωγής πρέπει να συνεργάζονται. Το Cetie — το Διεθνές Τεχνικό Κέντρο για Εμφιάλωση — έχει τεκμηριώσει 26 τύπους ελαττωμάτων κάλυψης με τις πιθανές αιτίες και τις κατάλληλες διορθωτικές ενέργειες στον Οδηγό εμφιάλωσης Νο. 11. Η μηχανική του RM100 αντιμετωπίζει κάθε τρόπο αστοχίας:
| Ελάττωμα | Πιθανή Αιτία | RM100 Πρόληψη |
|---|---|---|
| Χαλαρό καπάκι | Ανεπαρκής πίεση κυλίνδρου. φθαρμένα ρολά | κύλινδροι ακριβείας. Πίεση ελεγχόμενη από PLC. προσβάσιμα σημεία επιθεώρησης |
| Ζαρωμένο καπάκι | Υπερβολική πίεση; κακό κεντράρισμα | Οι οδηγοί κεντραρίσματος διασφαλίζουν την ευθυγράμμιση. ρυθμιζόμενη πίεση κυλίνδρου |
| Ελλιπή νήματα | Χαμηλή πίεση; λανθασμένο μέγεθος κεφαλιού | Ρυθμιζόμενη καθ' ύψος κεφαλή καλύμματος. σταθερή στήριξη λαιμού |
| Η μπάντα δεν σχηματίστηκε | Λανθασμένη θέση κάτω κυλίνδρου | Τοποθέτηση κυλίνδρων ακριβείας. συμβατότητα ύψους καπακιού |
| Η μπάντα σπάει νωρίς | Υπερβολική πίεση; αδύναμες γέφυρες | Ελεγχόμενο φορτίο; Το σύστημα κεντραρίσματος αποτρέπει την ανώμαλη φόρτιση |
| Ζημιά στο λαιμό της γυάλινης φιάλης | Υπερβολική δύναμη. κακό κεντράρισμα | Ελεγχόμενο φορτίο; Το στήριγμα του λαιμού σταθεροποιεί το μπουκάλι σε όλη τη διάρκεια του κύκλου |
Η ποιότητα του καλύμματος ROPP εξαρτάται από την ευθυγράμμιση του καπακιού, της φιάλης και της μηχανής. Η τακτική συντήρηση αποτρέπει τη σταδιακή υποβάθμιση που δημιουργεί χαλαρά καπάκια, ρυτίδες και ελαττώματα ταινίας. Τα δεδομένα του κλάδου δείχνουν ότι η μετατόπιση της ροπής καπακιού κατά 15% κάτω από τις προδιαγραφές παράγει μπουκάλια που δεν έχουν αποδεικτικά στοιχεία παραβίασης στο ράφι - ένα γεγονός αόρατο στην παραγωγή που εμφανίζεται ως καταγγελίες καταναλωτών εβδομάδες αργότερα.
Καθημερινοί έλεγχοι:
Επιθεωρήστε τα τελειωμένα καλύμματα — ελέγξτε τη συνέχεια του νήματος, το σχηματισμό ταινίας και την κατακόρυφοτητα του καλύμματος
Επαληθεύστε τη σταθερότητα της πίεσης αέρα (0,4–0,7 MPa)
Ελέγξτε τους οδηγούς τοποθέτησης και κεντραρίσματος της γυάλινης φιάλης
Εβδομαδιαίοι έλεγχοι:
Επιθεωρήστε τους κυλίνδρους κλωστής και κλοπής για φθορά, χάραξη ή συσσώρευση αλουμινίου
Επαληθεύστε τον προσανατολισμό του τροφοδότη καπακιού και το χρόνο παράδοσης
Επιβεβαιώστε τις διαστάσεις του γυάλινου λαιμού της φιάλης σε σχέση με τα εγκεκριμένα δείγματα
Μηνιαίοι έλεγχοι:
Βαθμονόμηση των ρυθμίσεων πίεσης κεφαλής κάλυψης και άνω φόρτισης
Επιθεωρήστε τα ελατήρια κυλίνδρων για κόπωση ή απώλεια συμπίεσης
Επαληθεύστε τις παραμέτρους συνταγής PLC σε σχέση με τις κατάλληλες ρυθμίσεις
Κρίσιμη επίγνωση συντήρησης: Οι εγκαταστάσεις που εφαρμόζουν λίστες ελέγχου προληπτικής συντήρησης ειδικού εξοπλισμού που συνδέονται με μια πλατφόρμα CMMS μειώνουν τον απρογραμμάτιστο χρόνο διακοπής της συσκευασίας κατά 62% και επεκτείνουν τη διάρκεια ζωής του εξοπλισμού κάλυψης κατά 2,3 φορές — αποτελέσματα άμεσα ανιχνεύσιμα στην επιθεώρηση δομημένου τσοκ, τον προγραμματισμό βαθμονόμησης ροπής και το PM συστήματος λήψης καπακιού. Τα προσβάσιμα σημεία επιθεώρησης κυλίνδρων του RM100 και οι ρυθμίσεις πίεσης που παρακολουθούνται από PLC καθιστούν τη δομημένη συντήρηση πρακτική και αποτελεσματική.
Οίνος & ενισχυμένα κρασιά:
Κόκκινο κρασί, λευκό κρασί, ροζέ, επιδόρπιο κρασί — τυποποιημένα γυάλινα μπουκάλια 750 ml
BVS/BVP Ευρωπαϊκά φινιρίσματα και πρότυπα νημάτων GPI
Αλκοόλ και οινοπνευματώδη ποτά:
Ουίσκι, βότκα, τζιν, ρούμι, τεκίλα, κονιάκ — γυάλινα μπουκάλια 750ml, 500ml, 375ml, 200ml
Εξαγωγή συσκευασιών που απαιτούν κλείσιμο χωρίς παραβιάσεις
Βρώσιμα έλαια και καρυκεύματα:
Ελαιόλαδο, ηλιέλαιο, ειδικά έλαια — γυάλινα μπουκάλια 500ml, 1L, 2L
Ξύδι, σάλτσες, υγρά καρυκεύματα
Χημικά & Βιομηχανικά:
Μικρές φιάλες αντιδραστηρίων, δοχεία διαλύτη — γυάλινες φιάλες που απαιτούν σφράγιση από παραβιάσεις
![]()
Οι μηχανές κάλυψης ROPP χρησιμοποιούνται ευρέως στη βιομηχανία κρασιού, σιροπιού, πόσιμου υγρού, φυτοφαρμάκων και φιαλιδίων, καθώς και σε βρώσιμα έλαια, ποτά και προϊόντα διατροφής που απαιτούν σφράγιση με κλείσιμο από αλουμίνιο. Οι συνήθεις μορφές καπακιού ROPP περιλαμβάνουν 30×60 για μη αλκοολούχο κρασί και 31,5×24, 30×35 και 28 χιλιοστά για αποστάγματα, λάδια και σιρόπια.
Σενάριο Α — Χρειάζεστε πώματα αλουμινίου με προφανή παραβίαση σε γυάλινες φιάλες με ταχύτητα 2.000–2.500 BPH.
Η απόδοση διπλής κεφαλής 42 τμχ/λεπτό του RM100 High-Speed Edition ταιριάζει άμεσα. Συνιστάται ανεπιφύλακτα.
Σενάριο Β — Παράγετε κρασί, οινοπνευματώδη ποτά ή βρώσιμο λάδι σε γυάλινα μπουκάλια.
Το πώμα ROPP είναι το βιομηχανικό πρότυπο κλείσιμο για τη συσκευασία γυάλινων φιαλών υψηλής ποιότητας. Συνιστάται ανεπιφύλακτα.
Σενάριο Γ — Ο όγκος παραγωγής σας είναι κάτω από 1.500 BPH και χρησιμοποιείτε απλά πλαστικά βιδωτά καπάκια.
Το τυπικό RM100 ή ένα ημιαυτόματο βιδωτό καπάκι μπορεί να είναι πιο οικονομικά σε αυτήν την κλίμακα. Αντιθέτως, σκεφτείτε το τυπικό RM100.
Σενάριο Δ — Απαιτείτε 5.000+ BPH απόδοση με πολλαπλές κεφαλές κάλυψης.
Το RM100 High-Speed Edition υποστηρίζει έως και 2.500 BPH. Για υψηλότερες ταχύτητες, επικοινωνήστε με την ομάδα μας για μια διαμόρφωση περιστροφικού καλύμματος πολλαπλών κεφαλών. Συμβουλευτείτε την ομάδα μηχανικών μας.
Η Shanghai Yimu Machinery Co., Ltd. ιδρύθηκε το 2016, με την ομάδα εκκίνησης της να προέρχεται από ένα αυστραλιανό εργοστάσιο μηχανών 80 ετών — φέρνοντας βαθιά τεχνική κληρονομιά στις σύγχρονες προκλήσεις συσκευασίας. Η εταιρεία λειτουργεί μια βασική ομάδα με πάνω από 68 επαγγελματίες, συμπεριλαμβανομένης μιας ισχυρής ομάδας Ε&Α 10 έως 20 μηχανικών, και κατέχει περισσότερες από 126 κατοχυρωμένες τεχνολογίες. Σωρευτικά, το YIMU έχει ολοκληρώσει με επιτυχία περισσότερα από 10.000 έργα σε όλη τη βιομηχανία συσκευασίας.
Factory-Direct Manufacturing. Το RM100 High-Speed Edition κατασκευάζεται στις εγκαταστάσεις του YIMU στη Σαγκάη — δεν ανατίθεται σε τρίτους εργολάβους. Αυτή η κάθετη ενοποίηση εξασφαλίζει συνεπή ποιοτικό έλεγχο, ταχύτερους χρόνους παράδοσης και άμεση πρόσβαση στην τεχνική υποστήριξη.
Βάθος Μηχανικού. Κάθε RM100 High-Speed Edition υποστηρίζεται από αυστηρές εργοστασιακές δοκιμές και μια αναφορά δοκιμών μηχανημάτων. Δεν αποστέλλουμε μηχανήματα που δεν έχουν επικυρωθεί σε πραγματικές συνθήκες παραγωγής.
Υποστήριξη μετά την πώληση. Παρέχουμε ηλεκτρονική υποστήριξη και τεχνική υποστήριξη βίντεο κατά τη διάρκεια και μετά την περίοδο εγγύησης, με 2 χρόνια εγγύηση για το RM100 High-Speed Edition. Στην περίοδο εγγύησης περιλαμβάνονται δωρεάν ανταλλακτικά. Η ομάδα υποστήριξής μας είναι εκπαιδευμένη να διαγνώσει προβλήματα περιορισμού εξ αποστάσεως.
Export-Ready Compliance. Τα μηχανήματα μας είναι συσκευασμένα σε ξύλινες θήκες προδιαγραφών εξαγωγής και έχουν σχεδιαστεί για να λειτουργούν με ισχύ 220 V ή 380 V, συμβατά με τυπικά βιομηχανικά τροφοδοτικά στις περισσότερες διεθνείς αγορές. Τα προϊόντα YIMU φέρουν πιστοποιήσεις CE και SGS και επαληθεύονται από την TüVRheinland.
Ε1: Τι είναι μια μηχανή κάλυψης ROPP;
Μια μηχανή κάλυψης ROPP εφαρμόζει ένα απλό καπάκι από αλουμίνιο ROPP σε ένα μπουκάλι και σχηματίζει τα νήματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας κάλυψης, ενώ ταυτόχρονα δημιουργεί μια ταινία κλοπής που δεν παραβιάζεται γύρω από το λαιμό της φιάλης. Το ROPP σημαίνει Roll-On Pilfer-Proof. Το μηχάνημα χρησιμοποιεί κυλίνδρους σπειρώματος για να σχηματίσει το πώμα πάνω από το λαιμό της φιάλης για μια ασφαλή, εμφανή σφράγιση.
Ε2: Τι κάνει το RM100 High-Speed Edition διαφορετικό από το τυπικό RM100;
Το τυπικό RM100 αποδίδει 1.200–2.500 BPH ανάλογα με τη διαμόρφωση της κεφαλής. Το RM100 High-Speed Edition χρησιμοποιεί αρχιτεκτονική σύγχρονης κάλυψης διπλής κεφαλής για να επιτύχει 42 τμχ/λεπτό (2.500 BPH) με απόδοση ανώτατου ορίου ≥99%. Έχει σχεδιαστεί για γραμμές παραγωγής μεγάλου όγκου όπου ο σταθμός κάλυψης πρέπει να συμβαδίζει με τον εξοπλισμό πλήρωσης 2.000–2.500 BPH.
Ε3: Μπορούν τα γυάλινα μπουκάλια RM100 High-Speed Edition να καλύψουν ειδικά;
Ναί. Το μηχάνημα έχει σχεδιαστεί ειδικά για εφαρμογές γυάλινων φιαλών. Η συσκευή τοποθέτησης του στομίου φιαλών, το σύστημα στήριξης του λαιμού και η ελεγχόμενη πίεση άνω φόρτωσης έχουν σχεδιαστεί για να προστατεύουν τα γυάλινα μπουκάλια κατά τη διάρκεια του κύκλου κάλυψης, ενώ παράλληλα παρέχουν σταθερό σχηματισμό νήματος και ταινίας.
Ε4: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του καλύμματος ROPP και του βιδωτού καλύμματος;
Το κάλυμμα ROPP εφαρμόζει ένα πώμα αλουμινίου χωρίς σπείρωμα και σχηματίζει νήματα κατά την εφαρμογή, δημιουργώντας μια ενσωματωμένη ταινία παραβίασης. Το βιδωτό πώμα εφαρμόζει προ-βιδωτά πλαστικά ή μεταλλικά πώματα σε μπουκάλια με ήδη χυτευμένα σπειρώματα, σφίγγοντάς τα με ελεγχόμενη ροπή. Οι μηχανές ROPP είναι ιδανικές για εφαρμογές γυάλινων φιαλών σε βιομηχανίες κρασιού, οινοπνευματωδών ποτών και φαρμακευτικών προϊόντων.
Ε5: Απαιτεί το RM100 καλύμματα με προ-σπείρωμα;
Όχι. Το RM100 χρησιμοποιεί απλά, χωρίς σπείρωμα καπάκια αλουμινίου ROPP. Ο σχηματισμός νήματος πραγματοποιείται από τους κυλίνδρους σπειρώματος ακριβείας του μηχανήματος κατά την κάλυψη.
Ε6: Απαιτεί το RM100 συμπιεστή αέρα;
Ναί. Η κεφαλή κάλυψης και το μπλοκ πίεσης απαιτούν παροχή πεπιεσμένου αέρα 0,4–0,7 MPa. Ο αεροσυμπιεστής δεν περιλαμβάνεται στη μηχανή.
Ε7: Μπορεί το RM100 να χειριστεί γυάλινα μπουκάλια εκτός του τυπικού εύρους διαμέτρου και ύψους;
Η τυπική διαμόρφωση υποστηρίζει διαμέτρους γυάλινων φιαλών από φ35 mm έως φ120 mm και ύψη από 50 mm έως 320 mm. Επικοινωνήστε με την ομάδα μηχανικών μας για προσαρμοσμένες διαμορφώσεις.
Ε8: Πόσος χρόνος διαρκεί η εναλλαγή μεταξύ των τύπων γυάλινων φιαλών;
Ο τυπικός χρόνος αλλαγής είναι κάτω από 15 λεπτά — επιλέξτε μια νέα συνταγή στην οθόνη αφής και προσαρμόστε τις ράγες οδηγών του δοχείου. Δεν απαιτούνται μηχανικές αλλαγές εργαλείων για τις περισσότερες μεταβάσεις μορφής γυάλινων φιαλών.
Ε9: Ποια είναι η απαίτηση ισχύος;
Το RM100 λειτουργεί με ισχύ 380 V (τυπική, 0,37 kW) ή 220 V (παραλλαγή, 0,75 kW), 50–60 Hz.
Ε10: Τι περιλαμβάνεται στην εγγύηση;
Το RM100 φέρει εγγύηση 2 ετών που καλύπτει κατασκευαστικά ελαττώματα και βασικά εξαρτήματα. Παρέχονται δωρεάν ανταλλακτικά εντός της περιόδου εγγύησης, καθώς και τεχνική υποστήριξη μέσω διαδικτύου και βίντεο.
Ε11: Μπορεί το RM100 να ενσωματωθεί σε μια υπάρχουσα γραμμή πλήρωσης γυάλινων φιαλών;
Ναί. Το μηχάνημα μπορεί να ενσωματωθεί σε γραμμές πλήρωσης και κάλυψης που βασίζονται σε μεταφορέα. Επικοινωνήστε μαζί μας με τις προδιαγραφές της γραμμής σας για καθοδήγηση ενσωμάτωσης.
Ε12: Πώς πρέπει να επιθεωρήσω τα τελειωμένα πώματα ROPP σε γυάλινα μπουκάλια για ποιότητα;
Επιθεωρήστε πολλά τελειωμένα μπουκάλια — όχι μόνο ένα δείγμα. Ελέγξτε το καπάκι αμέσως μετά το σφράγισμα και ξανά μετά το πρώτο άνοιγμα. Το καπάκι πρέπει να κάθεται κάθετα και ομοιόμορφα, οι σχηματισμένες κλωστές πρέπει να είναι συνεχείς και να ακολουθούν το προφίλ του γυάλινου λαιμού της φιάλης, το αλουμινένιο κέλυφος δεν πρέπει να έχει βαθιές ρυτίδες και η ταινία παραβίασης πρέπει να σχηματίζεται σταθερά γύρω από τον δακτύλιο ασφάλισης.
Ε13: Τι προκαλεί χαλαρά καπάκια ROPP στα γυάλινα μπουκάλια;
Τα χαλαρά καπάκια είναι αποτέλεσμα ανεπαρκούς πίεσης του κυλίνδρου, ατελούς επαφής μεταξύ του πώματος και του γυάλινου σπειρώματος του λαιμού της φιάλης, των φθαρμένων κυλίνδρων διαμόρφωσης ή των αναντιστοιχιών διαστάσεων καπακιού/λαιμού. Οι κύλινδροι ακριβείας του RM100 και οι ελεγχόμενες με PLC ρυθμίσεις πίεσης εξασφαλίζουν σταθερή πίεση διαμόρφωσης.
Ε14: Πώς το RM100 αποτρέπει το σπάσιμο της γυάλινης φιάλης κατά το πώμα;
Το μπλοκ πίεσης του μηχανήματος εφαρμόζει ελεγχόμενη φόρτιση και το σύστημα στήριξης του λαιμού σταθεροποιεί τη γυάλινη φιάλη καθ' όλη τη διάρκεια του κύκλου κάλυψης. Οι οδηγοί κεντραρίσματος διασφαλίζουν τη σωστή ευθυγράμμιση πριν κατέβει η κεφαλή καλύμματος, αποτρέποντας τη σημειακή φόρτωση που μπορεί να σπάσει ή να θρυμματιστεί στο λαιμό των γυάλινων φιαλών.
Ε15: Τι συντήρηση απαιτεί το RM100;
Απαιτούνται τακτικοί έλεγχοι κυλίνδρων, βαθμονόμηση πίεσης και έλεγχοι ευθυγράμμισης για βέλτιστη απόδοση. Τα προσβάσιμα σημεία επιθεώρησης του RM100 καθιστούν πρακτική τη δομημένη προληπτική συντήρηση.
Ε16: Ποια είναι η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας (MOQ);
Το τυπικό MOQ για το RM100 High-Speed Edition είναι 1 μονάδα. Επικοινωνήστε μαζί μας για τιμές και χρόνο παράδοσης.
Ε17: Ποιος είναι ο τυπικός χρόνος παράδοσης;
Ο τυπικός χρόνος παράδοσης είναι 30–45 ημέρες μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, ανάλογα με τις απαιτήσεις διαμόρφωσης και προσαρμογής.
Μας ελάτε σε επαφή με ανά πάσα στιγμή